účinkují:
Indi Stivín – kontrabas
Alice Springs – klavírní spolupráce
Indi Stivín je v současnosti nejúspěšnější český kontrabasista. Je to propagátor české hudby, vítěz a laureát mnoha mezinárodních soutěží. Program koncertu je věnován tvorbě Antonína Dvořáka – a to jak dílu vytvořenému Mistrem, tak skladbám, jehož vznik Mistrovo dílo inspirovalo a jejichž autorem je právě Indi Stivín. Na podiu s jeho klavírní partnerkou Alicí Springs vytvářejí kouzlo dokonalé souhry i ekvilibristické virtuózní kousky.
program*:
Antonín Dvořák (1841 – 1904): V národním tónu op. 73 (upravil I.Stivín)
1. Dobrú noc, má milá
2. Žalo děvče, žalo trávu
3. Ach není tu, není
4. Mám já koňa
Indi Stivín (2001): Fantazie HAAS pro kontrabas a klavír
Antonín Dvořák (1841 – 1904): Sonatina G dur Op.100 (upravil I. Stivín)
1. Allegro risoluto
2. Larghetto
3. Scherzo
4. Finale. Allegro
pauza
Indi Stivín (2001): Suita Bohemia
1. Keltové
2. Česká země
3. Tarantella Praga
4. 1938
5. Slované
*změna programu vyhrazena
partner koncertu:
Koncert vzniká ve spolupráci a za podpory města Březnice.
Koncert se koná pod záštitou starosty města Březnice Ing. Petra Procházky.
Informace pro návštěvníky:
Místo konání: Reprezentační sál MěÚ Březnice
Začátek koncertu: 19:00 hod. Po zahájení koncertu není možný vstup do sálu.
Počet přestávek: 0
Předpokládaný čas konce: 20:30
Cena vstupného: 250,-Kč
Prodej vstupenek zahájen 1. 3. 2024. Vstupenky lze zakoupit prostřednictvím sítě Ticketportal, příp. před zahájením koncertu v místě konání.
Indi Stivín
Indi Stivín je sólový kontrabasista, dirigent a skladatel. Narodil se v Praze, pochází z
muzikantské rodiny. Od raného dětství hraje na klavír a na housle. V 9 letech se zamiloval
do kontrabasu pro jeho hluboký, uklidňující zvuk a záhy začal psát vlastní skladby. Od roku 2022 se věnuje také dirigování.
V patnácti letech se stal laureátem Mezinárodní instrumentální soutěže v německém Markneukirchen (2017), která je považována za jednu z nejtěžších na světě. O rok později debutoval na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro se svým sólovým recitálem.
Jako jediný kontrabasista se probojoval do finále Eurovize 2018 ve Velké Británii. Indi Stivín je autorem Suity Bohemia, kterou pod taktovkou Thomase Dausgaarda provedl BBC Scottish Symphony Orchestra na Edinburgském festivale. Jako sólista spolupracoval s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Moravskou filharmonií Olomouc, Státní filharmonií Košice, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Jihočeskou filharmonií, Barocco sempre giovane a mnoha dalšími.
Hru na kontrabas studoval pod vedením Dalibora Tkadlčíka, prvního kontrabasisty Státní opery Praha, prof. Jána Krigovského z vídeňské MUK a prof. Jiřího Hudce na pražské AMU. Na Konzervatoři v Praze studoval hru na housle ve třídě prof. Jaroslava Foltýna.
Absolvoval mistrovské kurzy u předních světových kontrabasistů, Thomase Martina (UK), Miloslava Jelínka (CZ), Zsolta Fejerváriho (HU) a Romana Patkolo (SK). Sólovou hru studoval u amerického kontrabasisty Garyho Karra (USA). V roce 2019 založil komorní orchestr Collegium Stivinum, kde působí jako šéfdirigent a rezidenční sólista.
Alice Springs
Alice Springs vystudovala obor klavír na Pražské konzervatoři. Během studií se začala věnovat také zpěvu. Mezi lety 1995 a 2008 se věnovala písňové tvorbě
a vydala 8 autorských alb u vydavatelů PolyGram, Universal Music a Sony Music, za která získala řadu ocenění. V roce 2008 vydala své poslední CD Piano Album, na němž vzdala hold jejímu milovanému nástroji. Po úspěchu tohoto alba se vydala, jak sama říká „více klavírní cestou“, která jí dovedla až k vážné hudbě. Vystupovala s recitálem „Dávám si Bacha“, kde hlavní složkou programu byla díla tohoto významného skladatele. V současné době koncertuje s vlastní jazzovou formací a zároveň doprovází sólisty vážné hudby. Absolvovala řadu interpretačních soutěží v Čechách i v zahraničí. Za klavírní spolupráci získala cenu odborné poroty na Mezinárodní interpretační soutěži v německém Markneukirchen a na Mezinárodní soutěži PRO BOHEMIA v Ostravě.