Načítám Akce

« Všechny Akce

Den s Antonínem Dvořákem 2024

3. června

o projektu:

Den s AD se stal už tradicí v rámci každého z festivalových ročníků. A protože rádi přicházíme s něčím novým, „inovujeme“ trošku i tuto tradici. Vedle projektů ve školách, které si spolu s žáky všech věkových kategorií velice užíváme, se můžete těšit na dva open air koncerty jako novinku speciální koncert pro rodiče s dětmi od 0 do 3 let a na koncert pro seniory.

Vystoupení sboru ZUŠ Příbram v Pražské ulici v rámci Dne s AD 2022
program:
Projekty pro děti a mládež:

Pro mateřské školy:

V pořadu „Výlet do Říše hudby“ seznámí Duo Beautiful Strings (H. Mousa Bacha – harfa, Monika Urbanová – housle) malé posluchače se svými nástroji, představí jim v krátkých ukázkách nejznámější díla našich nejslavnějších skladatelů (B. Smetana, A. Dvořák, J. Suk). Nebudou chybět pohádkové melodie, lidové písničky, společné zpívání a sladká odměna nakonec. Děti se aktivně zapojují, interpretky je motivují úkoly, střídají činnosti tak, aby děti poznaly, že hrát na nástroj a hudba obecně jim může do života přinést mnoho radosti.

Pro žáky z 1. stupně ZŠ:

Hraji, hraješ … na kytaru
Každý z nás zná kytaru jako hudební nástroj, avšak Petr Láska kytary vyrábí, a proto nám je může ukázat tak, jak jsme je ještě neviděli. Od kusu dřeva až po nástroj hrající nádherné tóny poznáme kytaru zábavnou formou a se spoustou věcí, které jsme o ní ještě nevěděli.

Co to tady zní? Dudák přichází …
Jakub Ošmera je nejen velice talentovaný basbarytonista, ale také se od raného dětství se věnuje hře na dudy a sólově vystoupil např. na festivalu JoySing v čínském Liou-čou, filmovém festivalu Czech-In v Moskvě. Stal se v minulosti finalistou televizní soutěže Zlatý oříšek a prvním českým vítězem soutěže Zpěváček pro talentované folklórní zpěváky. A kdo jiný by měl dětem ukázat kouzlo, které je v tom trochu bláznivém nástroji skryto? 😊

Na speciální vyžádání opakujeme loňský pořad pro děti: Hraji, hraješ ..nehraji, komponuji, s mezinárodně uznávanou českou skladatelkou paní Sylvií Bodorovou.

Pro žáky z 2. stupně ZŠ:

Horna nebo Lesní roh?

Hana Görlichová je hornistka a fotografka, která doslova žije hudbou. Představí nám hornu, nástroj, který zdaleka není jen nástrojem do lesa, i přestože se mu říká lesní roh. Děti se seznámí se zamotaným zlatým hudebním dechovým nástrojem a poslechnou si jeho zvuk, který opravdu nezní jako “lesní hroch” 😊.

Pro střední školy:
Flétna – nástroj mnoha podob
Markéta Stivínová je flétnistka, je maminkou talentovaných dětí a dcerou slavného flétnisty Jiřího Stivína. Seznámí nás nejen s flétnou, ale ve svém pořadu zaujme i různými skladbami různých hudebních žánrů.

Pořad pro rodiče s dětmi od 0 do 3 let:

Ze zákulisí vzniku nejznámějších skladeb

místo konání: Dům Natura, 15:00 hodin, Vstupné: 30,-Kč

Jaké životní příběhy jsou za díly A. Dvořáka, A. Vivaldiho, J. S. Bacha, J. Brahmse, G. Bizeta, ale i skladbami Beatles, Queen i E. Morriconeho divákům představí přední členka Českého národního symfonického orchestru, violoncellistka, Adriana Voráčková, a skladatelka, houslistka, kvintonistka a zpěvačka Gabriela Vermelho.

 

 

 

 

Koncert pro seniory:

Koncert pro čtyři ruce

místo konání: Dům Natura, 17:00 hodin, Vstupné: 30,-Kč

Jiří Toupal a Jakub Kohout se překvapivě nepoznali hrou na klavír, ale již 5 let zpívají spolu v dětském sboru Pražská Kantiléna, který působí při ZUŠ Křtinská. Ve stejné hudební škole se Jirka dostal ke hře na klavír, na který hraje od svých 6 let. K hudbě ho vedly rodinné vztahy, neboť on sám je praprapravnuk skladatele Antonína Dvořáka. Zároveň letos ukončuje studium na Gymnáziu Budějovická a plánuje pokračovat v hudební cestě studováním oboru Sbormistrovství a hudební výchova na Pedagogické fakultě UK. Mladší z obou účinkujících Jakub hraje na klavír od svých 5 let, ovšem začínal jinde než Jirka, a to na Soukromé základní umělecké škole MusicArt v Dubči. Aktuálně je studentem prvního ročníku oboru klavír na Mezinárodní konzervatoři v Praze. Své klavírní dovednosti uplatňuje ve více hudebních žánrech, a to v oblasti klasické hudby, jazzu, popu i rocku. Při vlastní hře se rád věnuje improvizaci a vlastní skladbě nebo jazzových jamů. Společně na klavír hrají od srpna 2023.

Program*:

Claude Debussy (1862–1918): La fille aux cheveux de lin
Jan Křtitel Vaňhal (1739-1813): Fantazie D dur
Antonín Dvořák (1841-1904): Slovanské tance op. 46 č. 6 D dur
Otilie Dvořáková Suková (1878- 1905):– Pepča na koníčku
Jakub Kohout: Preludium in G minor
Antonín Dvořák (1841-1904): Skotské tance op. 41
Antonín Dvořák(1841-1904): Slovanské tance op. 72 č. 2 E moll
Bedřich Smetana (1824-1884): Lístky do památníku op. 2 č.2 A moll
Antonín Dvořák (1841-1904): Slovanské tance op. 46 č. 8 G moll

*změna programu vyhrazena

Open air koncerty

11:30     Koncert „Dostaveníčko“ před Nemocnicí Příbram

15:30     Koncert „Ať hudba zní“ v Pražské ulici

Na open air koncertech vystoupí spolu se studenty příbramských ZUŠ:

BRASS FIVE. CZ

Žesťové kvinteto Brass Five vzniklo již v roce 1996 na půdě Pražské konzervatoře a od samého založení tohoto tělesa se snaží o originální a především posluchačsky atraktivní interpretaci všech hudebních žánrů. Duchovním otcem našeho souboru se stal profesor komorní hry Pražské konzervatoře Antonín Vaigl. Za uplynulých více než dvacet let získal kvintet řadu skvělých původních aranžmá, díky kterým je schopen interpretace snad každého druhu hudby. Členy tohoto tělesa se stali tehdy ještě posluchači Pražské konzervatoře, poté HAMU a dnes členové Ústřední hudby Armády České republiky. V posledních letech se zaměřuje na autory české hudbu všech žánrů a tak i poslední CD s názvem Česká hudba a Made in CZ, je přirozenou součástí této cesty.

Koncerty různého charakteru děláme již 22 let. Velmi často s programem české hudby vystupujeme v zahraničí. V posledních letech velmi často vystupujeme v Paříži a v jiných částech Francie. Exotickou zahraniční cestou pro nás byla dvě vystoupení v Ázerbájdžánském hlavním městě Baku. Kromě samotného kvinteta s námi na celovečerních koncertech vystupují s mluveným slovem různí herci a herečky. David Prachař, Saša Rašilov, Roman Zach, Jiří Langmajer, Vladimír Javorský, Viktor Preiss, Jan Čenský, Jan Šťastný, Klára Issová, Adéla Gondíková, Taťjana Medvecká, Andrea Černá, Lenka Krobotová a další.
Doprovázíme také pěvecké, především operní sólistky a sólisty.
Aleš Briscein, Marie Fajtová, Tereza Hejná, Olga Vít Krumpholzová, Lucie Silkenová, Jurij Kruglov a další.

Členy souboru jsou:

npor. Jan Pohořalý – trubka, umělecký vedoucí
rtm. Tomáš Dabrowski  – trubka
prap. Tomáš Bürger – horna
nprap. Václav Bízek – trombon
nprap. Martin Pončík – tuba

Informace pro návštěvníky:

Místo konání: Příbram

celodenní akce

Cena vstupného: open air koncerty a projekty ve školách ZDARMA, koncerty v Domě Natura vstupné 30,-Kč.

Podrobnosti

Datum:
3. června

Místo konání

Příbram