účinkují:
Anna Paulová– klarinet
Hedvika Mousa Bacha – harfa
Anna Paulová patří k nejvýraznějším českým klarinetistům mladé generace. V roce 2015 se stala laureátkou Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, kde získala 2. cenu a další zvláštní ocenění – cenu Nadace Bohuslava Martinů, cenu Nadace Gideona Kleina, které následovala plejáda dalších ocenění. S naší přední harfistkou, Hedvikou Mousa Bacha, tvoří Duo Suono, ideální spojení virtuosního hudebního projevu a elegance.
program*:
Pietro Antonio Locatelli (1695 – 1764) : Sonata Italiana
Moderato – Adagio – Allegro
Antonín Dvořák (1841 – 1904), arr. A. Pokorný: Symfonie z ,,Nového světa” – Largo
Bedřich Smetana (1824 – 1884)/, Hanuš Trneček (1858 – 1914): Fantazie na Symfonickou báseň ,,Vltava”
Antonín Dvořák (1841 – 1904), arr. A. Paulová, H. Mousa Bacha: Árie Rusalky ,, Měsíčku na nebi hlubokém”
Franz Poenitz (1850 – 1912): Capriccio for clarinet and harp, Op. 73
Antonín Dvořák (1841 – 1904), arr. J. Kocian: Valčík A – dur Op. 54, č. 1. – úprava pro harfu a klarinet
Franz Schubert (1797 – 1828), arr. A. Perští: Die Zauberharfe D. 644, Larghetto- Andante
Martin Kux-Král (1987): Invenzione per clarinetto solo
Nicolas-Charles Bochsa (1789 – 1856): Nocturno č. 1 pro klarinet a harfu
*změna programu vyhrazena
partner koncertu:
Koncert vzniká ve spolupráci s obcí Hvožďany.
Koncert se koná pod záštitou starostky obce Hvožďany Markéty Balkové.
Informace pro návštěvníky:
Místo konání: sál Špejcharu, Hvožďany
Začátek koncertu: 19:00 hod. Po zahájení koncertu není možný vstup do sálu.
Počet přestávek: 0
Předpokládaný čas konce: 20:15
Cena vstupného: 250,-Kč
Prodej vstupenek zahájen 1. 3. 2024. Vstupenky lze zakoupit prostřednictvím sítě Ticketportal, příp. před zahájením koncertu v místě konání.
Anna Paulová
Anna Paulová patří k nejvýraznějším českým klarinetistům mladé generace. V roce 2015 se stala laureátkou Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, kde získala 2. cenu a další zvláštní ocenění – cenu Nadace Bohuslava Martinů, cenu Nadace Gideona Kleina ad. Již předtím získala ocenění v mnoha významných českých i mezinárodních klarinetových soutěžích (Marco Fiorindo v Turíně, Giacomo Mensi v Brenu- Itálie, v Kršku – Slovinsko, v Markneukirchenu- Německo, ve Wroclawi –Polsko, v Oldenburgu- Německo, Possehl-Musikpreis, Yamaha Stipendium aj.). V roce 2016 se stala absolutní vítězkou soutěže Nadace Bohuslava Martinů. V roce 2019 postoupila do semifinále prestižní Mezinárodní hudební soutěže ARD v Mnichově. Je držitelkou ceny Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové pro nejlepšího studenta HAMU v Praze roku 2020. Získala speciální cenu Golden Medal na soutěžích Vienna International Music Competition (2019) a Manhattan International Music Competition (2022) a v listopadu 2022 vystoupila na festivalu Salon de Virtuosi v Bohemian National Hall v New Yorku.
V patnácti letech debutovala s PKF- Prague Philharmonia a dirigentem Leošem Svárovským. Později vystoupila jako sólistka s dalšími předními českými i zahraničními orchestry, například se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Komorní filharmonií Pardubice, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Münchener Kammerorchester, Orquestra Cascais e Oeiras Portugal, Orchestra Sinfonica Siciliana aj. V roce 2014 vystoupila jako sólistka s Českou filharmonií pod taktovkou Jiřího Bělohlávka.
Vedle své sólistické dráhy se věnuje komorní hře a spolupracuje s řadou vynikajících instrumentalistů, jako např. Charles Neidich, Ivo Kahánek, Martin Kasík, Václav Hudeček, Tomáš Jamník, Lubomír Brabec a dalšími předními umělci.
Zaměřuje se na skladby českých skladatelů 20. a 21. století (Bohuslav Martinů, Karel Husa, Viktor Kalabis, Josef Páleníček, Miloslav Ištvan, Jiří Teml, Zdeněk Šesták ad.) a spolupracuje také se skladateli mladé generace. Zabývá se rovněž interpretací Mozartova klarinetového koncertu v originální verzi na basetový klarinet.
Studovala na Pražské konzervatoři u prof. Milana Poláka a prof. Ludmily Peterkové a na Akademii múzických umění v Praze u prof. Jiřího Hlaváče a prof. Vlastimila Mareše. Ve studiu pokračovala na Musikhochschule Lübeck, kde navštěvovala hodiny u prof. Sabine Meyer a prof. Reinera Wehle. Své studium si dále rozšířila na Royal Conservatoire Antwerp u prof. Annelien van Wauwe a na Accademia di Santa Cecilia v Římě pod vedením Maestra Alessandra Carbonareho. V současné době je doktorandkou na Akademii múzických umění v Praze.
Zúčastnila se řady mistrovských kurzů pod vedením špičkových sólistů a pedagogů (Sharon Kam, Shirley Brill, Charles Neidich, Yehuda Gilad, Martin Fröst, François Benda, Philippe Berrod, Paul Meyer, Karl Leister, Wenzel Fuchs a mnoha dalších).
(foto: Martin Špelda)
Hedvika Mousa Bacha
Hedvika Mousa Bacha je absolventkou Gymnázia Jana Nerudy s hudebním zaměřením (2004) u Hany Müllerové-Jouzové, Pražské konzervatoře (2006) a HAMU (2012) u doc. Jany Bouškové.
Během svým studií se zúčastnila mistrovských kurzů u světoznámých harfistek I. Perrin a I. Moretti a M. Ch. Cleary V letech 2007-2008 byla na zahraniční stáži ve švýcarském Lausanne, kde studovala na Haute École de Musique u Chantal Mathieu.
V roce 1999 zvítězila v soutěži „Hudba na gymnáziu“ a v roce 2002 získala cenu Anny Hostomské na festivalu mladých interpretů „Preludium“ v Šumperku.
Hedvika Mousa Bacha se intenzivně věnuje komorní i sólové dráze a spolupracuje s mladými talentovanými umělci jako je sopranistka M. Mátlová, K. Janů, houslistka M. Urbanová, violistka J. Hosprová, klarinetistka A. Paulová – Duo Suono, se kterými vystupuje na koncertních pódiích a hudebních festival jak v České Republice, tak i v Německu, Francii Švýcarsku a Maďarsku.
V roce 2014 vyšlo její první CD „Beau Soir“. Skladby francouzských mistrů impresionismu a romantismu natočila společně s houslistkou M. Urbanovou. Již jako Duo Beautiful Strings natočily v roce 2020 hudební klip a jejich 2. CD s díly převážně současných autorů.
Vedle klasického žánru se zajímá i o českou soudobou a populární tvorbu. Je vyhledávanou interpretkou soudobých skladatelů, uvedla premiéry skladeb autorů např.: Z. Zahradníka, M. Kroupy, L. Davida, M. Smolky. Byla přizvána ke společným projektům Lenky Dusilové, Beaty Hlavenkové, Ivy Bittové, Dary Rollins a Dana Bárty.
Skutečnou světovou raritou je její rodinný harfový kvartet „Prah-a-harp kvartet“, ve kterém hraje společně se svou maminkou a sestrami (http://www.prahaharp.cz/).
Nedílnou součástí jejích aktivit je orchestrální a pedagogická činnost. V současné době působí na ZUŠ MusicArt a Mezinárodní konzervatoři Praha, kde v roce 2020 založila harfou třídu. Pravidelně spolupracuje s orchestry: Orchestr hl. m. Prahy FOK, Orchestr Berg, Komorní filharmonie Pardubice, v letech 2009-2010 byla členkou Filharmonie Hradec Králové. Díky mezinárodní spolupráci koncertovala v exotických destinacích jako je Japonsko, Hong Kong, Saúdská Arábie, Sýrie.
V roce 2021 s Duem Beautiful String rozjely edukativní projekt pro děti, Za poznáním tajů hudby, v roce 2022 založily Spolek krásných strun a festival Pražské premiéry Dua Beautiful Strings, na kterém představují vedle klasického repertoáru novinky od českých současných skladatelů.