Festival dětem

Klasická hudba jen pro dospělé? To není nic pro nás.

Již pátým rokem tvoří nedílnou součást festivalu akce věnované dětem – a díky jejich zájmu a nadšenému ohlasu je akcí čím dál více … 

I v rámci 51. ročníku na děti bude čekat operní představení,  výtvarná soutěž a hlavně již 4. ročník Dne s Antonínem Dvořákem, v rámci kterého se za nimi vypravíme opět s různými hudebními nástroji přímo do školek i škol.


 

Trochu vzpomínání – rok 2014: 

Že vážná hudba není jen „vážná“ a že opera není slovo neslušné, jsme se přesvědčili poprvé v roce 2014 spolu s dětmi z příbramských základních škol, kterým byl určen speciální dárek v podobě projektu Divadla J. K . Tyla v Plzni s názvem O Rusalce. Úprava slavné Dvořákovy opery do pětačtyřicetiminutového formátu s komentovaným výběrem árií zaujala malé diváky, kteří nejenže celé představení velmi intenzivně prožívali , ale po závěrečném aplausu představení i velmi nadšeně komentovali. Nemůžeme si odpustit nezveřejnit jeden zaslechnutý rozhovor žáčka s paní učitelkou po skončení představení (které z důvodu umělecké zkratky vynechalo árie Prince):
Paní učitelko, tatínek mi lhal..
– Jak to?
– On říkal, že Rusalka je němá, ale on byl němý princ
– Ale líbilo se Ti to, ne?
– To jo, moc!


O rok později (2015) vznikla speciálně pro nás festival úprava další z Dvořákových oper – Čerta a Káči (Čert a Káča aneb Jak šly noty do pekla).  Premiéra představeni, určeného dětem od tři let, se konala v rámci programu Open air, na hrázi Hořejší Obory. Soubor Liduščina divadla vtáhl děti i dospělé do veselé hříčky, ve které vedle běžných postav této klasické pohádky vystupoval i sám skladatel opery, Mistr Antonín Dvořák.

Starší děti (1-3 třída ZS) se opět vypravili do Divadla A.Dvořáka, kde je čekala úprava opery Jiřího Pauera Žvanivý Slimejš.

Představení navštívila Gabriela Špalková, novinářka píšící pro Mladou frontu Dnes, ve které posléze vyšel tento článek:

Neodolatelný Žvanivý Slimejš nadchl dětské publikum

Dětský radostný smích, soustředění, bezprostřední reakce a vzájemná komunikace mezi hledištěm a jevištěm. A pak dlouhý potlesk. To bylo představení inscenace Pauerovy komediální opery Žvanivý Slimejš, kterou uvedl na svém 47. ročníku Hudební festival Antonína Dvořáka v Příbrami v pátek 22. května. Inscenace Divadla J. K. Tyla v Plzni, kterou režírovala Lilka Ročáková Rybářová, si více než tři stovky diváků zcela podmanila. Živé představení o upovídaném Slimejšovi, nad jehož hloupostí a povýšeností vyzraje chytrá opice, si publikum získalo od prvního momentu a pozornost dětí nijak nepolevovala. Žvanivý Slimejš je dílo, které zaujme vtipem, humorem, komickými scénami a melodická hudba je pro posluchače snadno přístupná. Sólisté byli výborní, díky vynikající akustice příbramského Divadla A. Dvořáka vynikla i kvalita hudebního provedení. Zpěváci dbali na artikulaci, bylo jim velmi dobře rozumět. A všichni dokázali reagovat na dění v publiku, podchytit dětský zájem a vtáhnout tak malého diváka do děje. V titulní roli exceloval Miro Bartoš, který mistrovsky navazuje kontakt s publikem a dokáže udržet malé diváky v permanentním napětí. Výborná byla Petra Šintáková jako všemi mastmi mazaná opice, která upovídaného, samolibého Slimejše snadno přechytračí. Její ´slavná opičí přísaha´ s působivou choreografií na jevišti velmi dobře vynikla. Dobráka Kičibeje, kterému Slimejš prozradí tajemství navracejícího se mládí, výborně vystihl Martin Švimberský a roli jeho razantní ženy Saiši, jež chce být také mladá a ze Slimejše tajemství vymámí, si užívala sympatická Jana Tolašová. Diváky si získala i druhá opice v podání Bohumily Sommerové a dětskou roli malé Saiši si s chutí zahrála Helena Špalková. Na klavír suverénně doprovázela zpěváky zkušená pianistka Věra Müllerová.
Představení se zkrátka vydařilo. Žvanivý Slimejš dokázal, že opera není nudná, že může být zábavná a vtipná. A že tento pro mnohé možná první krůček do světa klasické hudby, mohou následovat další a další. Žvanivý Slimejš zkrátka patří k představením, které vytvářejí nové publikum od nejmladší generace.

GABRIELA ŠPALKOVÁ, Mladá fronta Dnes

Děti veselé představení s roztomilými postavičkami zvířátek zjevně bavilo a na dotaz (jen tak náhodou na chodbě při odchodu), zda se jim nechce namalovat pro festival něco z představení, nás děti z 1.a 2.třídy ZŠ Bratří Čapků překvapily a poslaly obálku plnou nádherných obrázků.

Moc děkujeme Martínkovi, Zbyňkovi, Lili, Lee, Sofince, Tomášku Řehořovi, Jirkovi, Báje, Lukáškovi, Honzíkovi, Mišce, Pétě, Ele, Tamarce Kučerovéa Anetce Hebnarové.


Rok 2016 – 48. ročník:

V rámci prvního ročníku velkého jednodenního projektu Den s Antonínem Dvořákem proběhl na mnoha místech v Příbrami program,  při kterém se děti formou her seznámili s prostředím divadla, tance, malířství a samozřejmě hudby. Součástí byla i  taneční, resp. baletní choreografie na hudbu Antonína Dvořáka v podání baletního studia Ballerine ze Zlína.
Již potřetí jsme pro děti zařadili do programu festivalu také speciální operní představení. V roce 2016 přijala pozvání Dětská opera Praha s operou B. Brittena Kominíček, kterou odehrála hned ve dvou představeních za sebou, a to za nádherné spolupráce a reakcí dětského publika. Aby byl zážitek z představení trvalejšího rázu, připravili jsme pro děti  soutěž o nejlepší kresbu inspirovanou operním představením či dílem Antonína Dvořáka . Předsedkyní poroty byla akademická malířka Věra Krumphanzlová, která se dětem přestavila i na několika akcích v rámci Dne s Antonínem Dvořákem.

Nesmíme ale zapomenout také na interaktivní pořady pro děti z mateřských a základních škol, které zachytila kamera studentů z příbramské GymTV:


Rok 2017 – 49. ročník:

Krásnou hříčku na motivy Mozartovy Kouzelné flétny, nazvanou Papageno v kouzelném lese, nám ve dvou představeních představil operní soubor Divadla J. K. Tyla v Plzni (2.5. od 10:30 a 12:00 hod.).  

 

 

Po velkém úspěchu 1. ročníku Dne s Antonínem Dvořákem s účastí více než tisíce dětí a dospělých se i v roce 2017 konaly v rámci 2. ročníku Dne s Antonínem Dvořákem koncerty na netradičních místech (nemocnice, obch. dům, pěší zóna atd.), besedy s umělci, interaktivní pořady v mateřských, základních i středních školách. V rámci tohoto projektu dochází jak k prezentaci klasické hudby, tak k propojení hudby s dalšími uměleckými obory – výtvarným uměním či tancem.  Součástí akce bylo  i Malování v ambitech s akademickými  malíři Věrou Krumphanzlovou a Ivanem Bukovským. V rámci akce vznikla i část nekonečného plátna.

 

Na toto malování navázal i  2. ročník výtvarné soutěže, jehož vyhlášení proběhlo koncem června v Domě Natura.

     


 

Rok 2018 – 50. ročník:

S velkým ohlasem se opět setkala dvě představení pro děti z prvního stupně ZŠ. Na představení O Rusalce plzeňského Divadla J. K. Tyla pak navázal třetí ročník výtvarné soutěže, jejímž vítězem, respektive vítězkou, se stala Simonka Boháčková z 2B ZŠ 28. října. Ceny byly opět předány – a obrázky vystaveny – v Domě Natura. 

 

V rámci Dne s Antonínem Dvořákem děti letos poznávali hru na harfu, viděli, jak umí hrát jejich jen o něco málo starší vrstevníci a zažili s námi mnoho dalších setkání s hudbou. Reportáž o tom, co vše se do 4. ročníku této malé slavnosti klasické hudby v Příbrami vešlo, natočili reportáž žáci příbramského gymnázia: