2022 – 53. ročník

Nádvoří březnického muzea se díky fantastickému a strhujícímu výkonu Jiřího Rajniše a Napolitan Quartetu nechalo kouzlem přenést do slunné Itálie. Večer za přítomnosti starosty města Ing. Petra Procházky, jehož záštitu koncert získal, otevřel proslovem ředitel partnerské společnosti MPC system s.r.o. Ing. Jiří Dostál. A pak už následovala smršť nádherných melodií v podání umělců, na jejichž výkony bude publikum ještě dlouho vzpomínat.

Nádherný souzvuk tří nástrojů v rukou tří nesmírně talentovaných mladých umělkyň Mucha tria naplnil 10. května kouzelnou hudbou sál Památníku A. Dvořáka ve Vysoké u Příbrami, ve kterém spolu s moderátorem Lukášem Typltem přivítala diváky také starostka obce Vysoká, paní Ing. Jana Krejčová, která nad koncertem převzala záštitu. Koncert se konal ve spolupráci s Památníkem A. Dvořáka ve Vysoké u Příbramě.

Nádherný zážitek připravilo příbramskému publiku Duo Kchun s projektem Purgatio. Prolínající se pěvecké party s projekcí a propojujícími texty v podání V. Jarorského ovládli kostel sv. Jakuba a na hodinu nechali lidem zapomenout na celý okolní svět.

Čtvrtý z festivalových koncertů rozezněl něžnými tóny loutny v netradičním souzvuku s barvitým hlasem akordeonu v podání Jindřicha Macka a Jitky Baštové kostel Nanebevstoupení Panny Marie v Třebsku. Ve "dvořákovském" kostelíku pořad o Antonínu Dvořákovi, doplněný jeho skladbami v aranžmá pro oba zmíněné nástroje, připomněl loňské 180. výročí narození slavného skladatele.

Třetí festivalový večer patřil v příbramském sále Galerie Františka Drtikola nádhernému souznění dechových nástrojů v rukou Tria Českého rozhlasu (Lukáš Pavlíček – hoboj, Lukáš Dittrich – klarinet, Libor Soukal – fagot) a podmanivého hlasu Svatopluka Schullera. V úvodu koncertu pozdravil přítomné Ing. Leopold Roule, jednatel společnosti Halex-Schauenberg, ocelové stavby s.r.o., která je již několik let partnerem festivalu.

Druhý z festivalových koncertů a famózní virtuosové Terezie Fialová a Jiří Bárta. Úvodní slovo koncertu v zrcadlovém sále Zámek Dobříš patřilo milým hostům: Ing. Pavlu Svobodovi, starostovi města Dobříš, který převzal nad koncertem záštitu a paní Gabriele Maškové - Remax power, partnerovi koncertu. A pak již následovalo brilantní vystoupení umělců, jejichž dokonalá souhra ještě celý zážitek umocňuje. Obrovské ovace nadšeného publika vyjádřily jasně, že tento koncert bude patřit k těm nezapomenutelný.


Po 46 letech se do Příbrami vrátila Česká filharmonie a překrásným koncertem zahájila 53. ročník. Úvod slavnostního večera patřil našim vzácným hostům: ministru kultury Mgr. Martinu Baxovi, hejtmance Středočeského kraje Mgr. Petře Peckové a starostovi Příbrami Mgr. Janu Konvalinkovi. A pak již zněla hudba - nádherná, dechberoucí. Houslový virtuos Jiří Vodička pozvedl publikum ze sedadel a odměnil je přídavkem hned v první polovině večera, kdy zazněl Čajkovského koncert pro housle a orchestr D dur, po pauze pak publikum doslova přestalo dýchat při Dvořákově Novosvětské. Obrovské díky patří České filharmonii pod taktovkou Petra Altrichtera.

53. ročník zahájen! U Mistrovy sochy před Divadlem A. Dvořáka jsme nejprve společně se vzácnými hosty v čele s ministrem kultury Mgr. Martinem Baxou, hejtmankou Středočeského kraje Mgr. Petrou Peckovou, starostou města Příbram Mgr. Janem Konvalinkou a senátorem Petrem Štěpánkem položili květiny a uctili Mistrovu památku. Jsme velice rádi, že s námi byli rovněž starostové všech měst a obcí, ve kterých festival probíhá.